Ana Sayfa Dijital Pazarlama Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

0
0
916
Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Hedef kitleniz, satış ve sosyal medya yönetiminizdeki adımlarınızı doğrudan etkileyecek ana unsurlardan bir tanesidir. Web siteniz üzerinden ya da sosyal medya üzerinden hatta özellikle instagram üzerinden satış yapmak istiyorsanız hedef kitlenizi net bir şekilde belirlemek zorundasınız. 

Bu yazımda sizlere instagram üzerinden nasıl hedef kitle belirleyebileceğinizden bahsetmek istiyorum. Instagram üzerinde belirleyeceğiniz hedef kitlenizi diğer pazarlama alanlarında da kullanabileceğinizide belirtmek isterim. Öncelikle hedef kitleniz, tüm instagram kullanıcıları değildir. Herkese hitap edemezsiniz, bu konuda lütfen inatçı olmayın. 🙂

Hedef kitlenin ne olduğunu önceki yazılarımda okumayanlar için çok kısa hedef kitlenin ne olduğunu açıklamak isterim. Hedef kitle, instagram üzerinde ulaşmak, etkileşime geçmek, ürün ve hizmetlerinizi sergilemek, pazarlamak ve satışını yapmak istediğiniz kullanıcı gruplarına verilen isimlerdir. Kullanıcı gruplarından bahsettiğim ise ortak özelliklere sahip kişiler topluluğu. 

Örneğin; Bebek kıyafetleri satışı yapan bir instagram sayfasının hedef kitlesi aşağıdaki şekilde olabilir;

  • 24 – 35 yaş arasında olanlar
  • Yeni anne veya baba olanlar,
  • Çocuğu olanlar,
  • E-bebek ile ilgilenenler,
  • İnternet alışverişi yapanlar,
  • Son bir hafta içerisinde alışveriş yap butonuna tıklayanlar.

Fikir oluşturması adına bebek kıyafetleri satan bir instagram sayfasının reklam hedef kitlesini belirledik. Aynı zamanda bu hedef kitleye uygun instagram paylaşımlarınızı da oluşturabilirsiniz.

Hedef kitlenizi belirlemeden önce ilk adımda nişinizi iyi bir şekilde belirlemek ve analiz edip anlamak önemlidir. 

Hedef Kitle Belirlemenin Yararları Nedir?

Hedef kitle analizi yapmanız, instagram üzerinde değerli içerik üretmenizde, mesajlaşma kalıplarını hazırlamanızda ve hitap şekillerini düzenlemeniz, reklam metni ve reklam kreatifi oluşturmanıza yardımcı olur. Çünkü hedef kitlenizi tanıyacak ve her şeyi onları etkilemeye, ürün ve hizmetlerinizi kitlenize pazarlamaya yönelik yapıyor olacaksınız. Nede olsa hedef kitleniz sizin potansiyel müşterileriniz, öyle değil mi? 🙂

Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Mevcut Müşterilerinizi ve Sosyal Medya Kitlenizle İlgili Verileri Analiz Edin

Eğer organik takipçilere sahip bir instagram sayfanız varsa ve satışa yeni başlamadıysanız, şanslısınız. Çünkü elinizde analiz edebilecek bir veri zaten var.

Öncelikle sizden alışveriş yapan, sizi takip eden, ürünlerinize ilgi gösteren, sorular sorun, yorumlar yapan kişileri analiz edin. Sıfırdan başlıyor olsanız dahi aşağıda paylaşacağım adımları kullanarak hedef kitle belirlemeye başlayabilirsiniz.

Yaş: Nişinize göre burada spesifik bir yaş aralığı belirleyebilirsiniz. Fakat köpek maması gibi yaş ile pek ilgisi olmayan bir ürün satıyorsanız yaş aralığını daha geniş tutabilirsiniz.

Konum: Instagram üzerinden genel olarak yurtdışı satışı yapılmadığı için ülke içerisinde hizmet bölgesi belirleyebilirsiniz. Eğer hizmet pazarlaması yapıyorsanız konum tüm Türkiye’dir. E-Ticaret içinde tüm Türkiye’yi konum hedefi olarak belirlemeniz gayet doğal. Fakat fiziki bir mağazanız var ya da ürünlerinizin sadece mağazadan satın alınmasını istiyorsanız konum hedefi olarak daha spesifik olabilirsiniz. Örneğin; Şişli veteriner kliniği için hedef konum şişli ve komşu ilçeler olarak belirlenebilir.

Harcama Durumu ve Ekonomik Durum: Yukarılarda bir yerde nişinizi analiz etmenizi söylemenin amacı şimdi ortaya çıkıyor. Sizin ürün veya hizmet pazarlamanızla ilgilenebilecek kişilerin harcama durumları ve ekonomik durumları nedir? Bunu belirlemeniz gerekmektedir. Pahalı bir ürün satıyorsanız eğer bunu belirlemeniz de fayda var. Pazarlama strateji ve planlaması yaparken bu durumu göz önünde bulundurmalısınız. Ekonomik gücü iyi olmayan bir kullanıcıya lüks bir villa reklamı çıkmanın size hiçbir getirisi olmayacaktır. Ya da ekonomik durumu iyi ve pahalı marka ayakkabıları dışında marka tercihi olmayan birine uygun fiyatlı bir ayakkabı reklamı göstermekte etkili olmayabilir.

İlgi Alanları: İşte biraz daha eğlenceli ve detaylı kısım burada başlıyor. Sizin ürün ve hizmetlerinizle ilgilenebilecek kişilerin nelerden hoşlandığını, hobilerini, davranışlarını analiz etmeniz gerekmektedir. Bu sayede hem paylaşım planlarınızı düzenleyebilir hem de etkili reklam stratejileri üretebilirsiniz. 

Zorluklar: Potansiyel müşterilerinizin yaşadığı zorlukları ve sıkıntıları analiz edeceğiniz noktaya geldik. Hem pazarlamada hem de reklamlarda size fark katacak bir adım da zorluklara ve sorunlara çözüm üretmek olacaktır. Organik bebek ürünleri satan bir mağazanız vasa bebekli ailelerin inek sütü alerjisi olan bebekleri için en tür besinler tercih etmeleri gerektiğini post olarak hazırlayabilir, kitlenizin dikkatini çekebilir ve ürününüzü pazarlayabilirsiniz.

Önemli Ekstralar: Instagram hedef kitlenizin öğrenim durumları, evli, bekar, nişanlı, genç, emekli, kadın, erkek vb. durumları analiz edip listeleyebilirsiniz.

Yukarıdaki başlıklar hakkında detaylı analizlerinizi yaptıktan sonra diğer adıma geçiyoruz.

Hedef Kitle Belirlerken Hashtag Kullanmak

Size hedef kitlenizi belirlerken yol gösterecek ve fikir verecek önemli bir adım olan hashtag’lerden bahsetmek isterim. Bir spor salonu işlettiğinizi varsayalım. İnstagram üzerinde hashtag’lere vücut geliştirme ve fitness yazdığınız zaman önünüze binlerce post çıkacaktır. Bu postları inceleyerek paylaşım yapan kişisel hesaplardan kendinize bir hedef kitle çıkarabilirsiniz. 

Rakiplerinizi Analiz Edin

Hedef kitle belirlemenin bir diğer yolu da rakip analizi yapmaktadır. Instagram üzerinde rakiplerinizin listesini çıkartın ve tek tek hesaplarını incelemeye alın. Paylaşımlarını beğenen, yorum yapan, soru soran kitleyi inceleyin. Bir zaman sonra aklınızda nişiniz için hedef kitleler oluşmaya başlayacaktır.

Bu yazımda sizlere instagram pazarlaması ve yönetiminde nasıl hedef kitle belirleyebileceğinizden bahsetmeye çalıştım. Son olarak hedef kitle analizi yapmak ve kitlenizi belirlemek için ciddi zaman ayırmanızı öneriyorum. Çünkü nokta atışı hedef kitlelerle instagram üzerinde hesabınızın büyümesi, ürün ve hizmetlerinizle ilgilenebilecek kişilere ulaşmak demektir. Bu kişilere ulaşmakta satışa giden yol demektir.

Kendinize iyi bakın…:)

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Burhan Demir
Daha Fazla Yükle Dijital Pazarlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir!

Doktorlar için Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Merhabalar bu yazımda doktorlarımız için web sitesi gerekli mi? Doktorlar için web sitesi …