Ana Sayfa Dijital Pazarlama Instagram’da Hangi Paylaşım Türleri Var?

Instagram’da Hangi Paylaşım Türleri Var?

0
0
522

Instagram üzerinde farklı şekillerde paylaşım yapmanızı sağlayacak araçlar bulunmaktadır. Bu araçların her biri kendine has özellikleri sahiptir ve instagram algoritması tüm paylaşım araçlarının kullanılmasını önermektedir.

Instagram Paylaşım Türleri

Instagram Akış Gönderisi

Story (Hikaye) Gönderisi

IGTV Gönderileri

Reels Gönderileri

Günlük bir milyardan fazla aktif kullanıcı olan bir platformda size sunulan ücretsiz araçları kullanmamak haksızlık olur. 🙂 Hadi gelin beraber bu araçların ne işe yaradığını hakkında bilgi sahibi olalım.

Instagram Akış Gönderisi Nedir?

nstagram akış ekranı, instagram hesabınızın ana sayfası olarak düşünebilirsiniz. Instagram akışında markanızı, ürünlerinizi, hizmetlerinizi diğer kullanıcılara tanıtma şansı yakalarsınız. 

Instagram akışında takip ettiğiniz hesapların paylaşımlarını görürsünüz. Aynı zamanda takip ettiğiniz hashtag’lerde paylaşım yapan kişilerin paylaşımları da instagram akışınızda sergilenir.

 Instagram en yeni gönderileri akışta en üst sırada gösterir. Hatta instagram en son güncellemeleriyle beraber ilgi alanlarınız dahilinde sizlere takip etmediğiniz hesaplardan da önerileri akışta sunabilir.

Bunu kendi işletmeniz ya da kişisel markanız için tersine çevirin. 

Ürün, hizmet ve mesajınızı hedef kitlenize instagram akışından sunabilirsiniz Bu yöntem en klasik ve etkili yöntemdir. 

Instagram akış gönderisinde fotoğraf ve video paylaşımı yapabilir, gönderinize konum ekleyebilir, başka instagram hesaplarını etiketleyebilir, açıklama ve hashtag kullanabilir, hatta ürünlerinizi etiketleyebilir ve buradan web sitenize yönlendirme dahi yapabilirsiniz. 

Instagram Hikayeler (Instagram Story) Nedir?

Instagram üzerinde 24 saat geçerliliği olan paylaşımların yapılmasına olanak sağlayan paylaşım araçlarındandır. Instagram hikayeleri 24 saat sonra kendiliğinden kaybolur.

Instagram hikayelerinde hashtag kullanımı, konum ekleme, etiketleme, müzik ekleme, gif ekleme gibi özellikler bulunmaktadır.

Instagram hikayeleri, instagram kullanıcıları tarafından bir günde 500 milyondan fazla kez kullanılmaktadır.

Kaybolan Instagram Hikayelerine Daha Sonradan Erişebilir miyim?

24 saat sonunda kaybolan instagram hikayeleri tamamen silinmez. Arşivinizde, hikayeler arşivinde saklanır. Daha sonradan kaybolan instagram hikayenizi görüntülemek isterseniz;

Profilinize gidin ve sağ üst kısımda bulunan 3 noktaya tıklayın,

Açılan menüde “Arşiv” alanında tıklayın,

Açılan ekranda üst kısımdan “Hikayeler Arşivi”ni seçin,

Açılan ekranda tarih yeniden eskiye olmak üzere tüm instagram hikayelerine ulaşabilirsiniz.

Bu ekranda ayrıca konuma göre ya da takvim üzerinde instagram hikayelerinizi görüntüleyebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kaybolan hikayelerinizi bu şekilde tekrar paylaşabilir ya da öne çıkarabilirsiniz.

IGTV Nedir?

IGTV, Instagram’ın uzun biçimli video formatıdır. 2018’den günümüze kullanımı sürmektedir. IGTV, kullanıcıların 10 dakikaya kadar video klipler oluşturmasına olanak tanır. Doğrulanmış hesaplar ve en az 10.000 takipçisi olan hesaplar 60 dakikaya kadar video ekleyebilir.

IGTV’ye video ekleyebilmek için elinizde 59 saniyeden uzun video olması gerekmektedir. Instagram, 59 saniye altındaki videoları akışta paylaşmaya izin verirken daha uzun videolar için IGTV kullanılmasını uygun görüyor.

Instagram Reels Nedir?

Instagram’ın TikTok’u olarak bilinen 15 saniyelik videoları paylaşılabildiği, müzik eklenebilen, durdur-başlat özelliğiyle dikkat çeken paylaşımların yapılabildiği paylaşım aracıdır. Instagram Reels, TikTok’a rakip olacak şekilde kullanıma sunulduğundan hesabınızın yüksek etkileşim alması için kullanılması muhtemel araçların arasında üst sıralarda gelmektedir.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Burhan Demir
Daha Fazla Yükle Dijital Pazarlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir!

Instagram Gönderisi Hazırlarken Kullanabileceğiniz Renkler ve Anlamları

Instagram profilinizin daha profesyonel görünmesi, hedef kitlenizin gözünde bir marka algı…