Ana Sayfa Dijital Pazarlama Koronavirüs Kısıtlamalarında Cafe ve Restoranlar

Koronavirüs Kısıtlamalarında Cafe ve Restoranlar

0
0
112

Son yayınlanan genelgeyle cafe ve restoranların gel-al ve paket servise geçmesiyle birlikte koronavirüs kısıtlamalarında cafe ve restoranlar’ın nasıl ayakta kalabileceği iş yeri sahiplerinin bu durumla nasıl başa çıkabileceği konusunda bir çok soru yönetilmeye başlandı. Cafe ve restoranlar paket servis nasıl olmalı? Koronavirüs kısıtlamalarında cafe ve restoranların yapması gerekenler nelerdir? Cafe ve restoranlar sadece gel-al ve paket servisle nasıl ayakta kalabilirler? Bu ve benzeri bir çok soruyu bu yazımda sizler için cevaplamaya çalışacağım. Hadi başlayalım.

Koronavirüs Kısıtlamalarında Cafe ve Restoranlar

Dünya genelinde kötü etkilerini yaşamaya devam ettiğimiz koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde hasta ve vaka sayılarında artışların önüne geçmek için bir dizi kısıtlamlar hayata geçirildi. Tedbirlerin başındaysa cafe ve restoranların masa sandalyelerinin kaldırılması, gel-al ve paket servise geçmesi içişleri bakanlığı tarafından genelgeyle duyuruldu. Peki şimdi cafe ve restoran işletmecilerinin yapması gerekenler neler?

Koronavirüs Kısıtlamalarında Cafe ve Restoranlar Neler Yapabilir?

Cafe ve Restoranlar için kısıtlamaların gelmesiyle beraber neler yapılabileceği konusunda birçok soru ile karşılaşıyoruz. Geçirdiğimiz bu zor günlerde işletmenizi ayakta tutabilmek adına yapılabilecekleri listeledim. Kolaydan zora doğru gidelim, ama unutmayın ki bu zorlu günlerde fedakarlık yapmak ve eski alıştığınız rutinlerinizi bırakmanız gerekiyor.

Geleneksel Pazarlama Yöntemleriyle Başlayın

Lokal işletmeler genellikle paket servise pek yönelmiyordu. Fakat kısıtlamalarla beraber paket servis bir zorunluluk haline geldi. Geleneksel pazarlama yöntemleri ilk adım için etkili olabilir. Öncelikle işletmenizin bir bölümüne gel-al ve paket servisinizin bulunduğuna dair bir pankart yaptırın. Pankart üzerinde telefon numarası, web sitesi ve sosyal medya adreslerinin olmasına ve çalışma saatlerine yer verin.

Broşür ve Magnet Bastırın

Bu süreçte işletmenizin müşterileriniz tarafından unutulmaması çok önemli. Daha önceden gel-al ve paket servisiniz olmayabilir, internet üzerinden yemek siparişi de almıyor olabilirsiniz o zaman ikinci geleneksel pazarlama yöntemi olan baskı reklamını kullanın.

Broşür bastırarak hizmet verebileceğiniz tüm bölgeye broşürleri dağıtın. Broşür içerisinde gel-al ve paket servis hizmetinizin olduğunu ilk sayfada yazın ve telefon numaranızı ekleyin.

Paket servis ve gel-al servislerde poşetin içerisine kesinlike broşür ve magnet bırakın. Ürünlerinizden memnun kalan müşteriler daha sonra kesinlikle sizden tekrar sipariş vereceklerdir.

Cafe ve Restoran Broşür Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Kısaca bu konuyu size açıklayayım. Broşürün ön yüzünde marka adınız, işletmenizi ön plana çıkaracak bir ürün, gel-al ve paket servis hizmeti, telefon numarası ve adres bulunmalıdır. Eğer tek sayfa bir broşür yaptıracaksanız, arka yüzünde ürünlerinize yer verin ve en alta tekrar telefon numarasını ekletin. Broşürde web site adresi, online yemek sepeti hizmetiniz varsa logoları, ödeme yöntemleri ve sosyal medya adreslerine de yer vermeyi unutmayın.

Web Siteniz Var mı? 

Cafe ve Restoranların web sitesinin olmaması demek dijitalda bir adım geride olduklarını gösterir. Günümüzde dijitalin gücünü kısıtlamalarla kötü bir şekilde tecrübe etmeye başladık ama hiç bir şey için geç değil. Eğer işletmenize ait bir web siteniz yoksa vakit kaybetmeden bir web sitesi yaptırın. Bu konuda detaylı bilgi ve uygun web site hizmeti almak için bana iletişim formundan ya da dijital@burhandemir.com adresinden yazabilirsiniz. Sizlere bu konuda  yardımcı olabilirim.

Eğer web bir web siteniz varsa artık web sitenizi profesyonel bir şekilde kullanmanız ve güncellemeniz gerekmektedir. Ürünlerinizin hepsini fotoğraflı ve açıklamalı bir şekilde web sitenize ekleyerek sitenizi düzenlemeye başlayınız. Web sitenizde gel-al ve paket servis hizmetinize dair bir banner alanınız ve telefon numaranız bulunmalıdır. Aynı zamanda dijital reklamcılıkla ilgili adımlarda web sitenizin bulunması ve güncel olması da önemlidir.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Düzenleyin

Artık insanlar kısıtlamalardan dolayı daha fazla evlerinde vakit geçiriyorlar ve sosyal medya platformlarında bolca geziniyorlar. Siz de sosyal medya hesaplarınızda aktif olarak potansiyel müşterilerinize ürünlerinizi sergileyebilir ve sipariş alabilirsiniz.

Online Yemek Siparişi Sistemlerine Katılın!

Belki bu size çılgınca gelebilir, fakat piyasada bilinirliği yüksek ne kadar online yemek siparişi verilebilen platform varsa kesinlike buralarda yer almalısınız. İnsanların internet alışkanlıkları gösteriyor ki yemek siparişi vermek isteyen bir kişinin kalkıp buzdolabı üstündeki magnetlere bakması yada evde broşür araması düşük bir ihtimal. İlk açılan uygulama yemeksepeti uygulamasıdır ve ikinci olarak getir yemek platformu gelmektedir. O zaman bu iki platformda kesinlikle bulunmanız gerekiyor.

İşletmenizi Dijitalde Duyurun

Dijital Reklam Danışmanlığı Alın

En önemli ve etkili yöntemi şimdi açıklayacağım. Buraya kadar olan adımların hepsini yapmanız önem arz etmektedir. Geleneksel pazarlama yöntemleriyle birlikte bir yere kadar gelebilirsiniz. Fakat dijital reklamcılıkla beraber büyük bir gücü elinizin altına alabilirsiniz.

Dijital reklamcılığın cafe ve restoranlar için en etkili yolu sosyal medya reklamlarıdır. Pandemi sürecinde sosyal medya kullanımın bir hayli artması da bu konuda bir avantajdır. İşletmenizin bulunduğu lokasyon ve hizmet verebileceğiniz bölge sınırlarında reklam çalışmaları ile işletmenizin bilinirliğini arttırabilir ve bölgede popüler bir işletme haline gelebilirsiniz. Süreklilik arz eden reklam çalışmaları sonucunda satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Burhan Demir
Daha Fazla Yükle Dijital Pazarlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir!

Doktorlar için Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Merhabalar bu yazımda doktorlarımız için web sitesi gerekli mi? Doktorlar için web sitesi …