Ana Sayfa Dijital Pazarlama WhatsApp Süreli Mesajlar Seçeneği Nedir?

WhatsApp Süreli Mesajlar Seçeneği Nedir?

0
0
172
WhatsApp Süreli Mesajlar Seçeneği Nedir

Facebook’a bağlı olan WhatsApp, geçtiğimiz haftalarda süreli mesaj seçeneğini lansmanla duyurmuştu. Bir süredir WhatsApp süreli mesaj özelliği test edilmektedir. WhatsApp süreli mesaj nasıl açılır? Whatsapp süreli mesaj nedir? Tabiki de geçici mesajlaşmanın öncüsünün Snapchat olduğu da unutulmamalıdır.

WhatsApp Süreli Mesaj Özelliği Nedir?

Bir kişi ya da grup sohbetinde gönderilen mesajlarında yedi gün sonra kaybolmasına WhatsApp süreli mesaj özelliği denilmektedir.

WhatsApp süreli mesaj özelliği etkinleştirildiğinde, mesajlar yedi gün sonra kaybolmaktadır. Bire bir sohbetlerde, her iki kullanıcı da süreli mesaj seçeneğini etkinleştirebiliyor.

Yöneticiler, grup sohbetlerinde bu kontrole sahipler. WhatsApp, yedi gün ile başladığını, sohbetlerin kalıcı olmadığını, ancak ne hakkında sohbet edildiğinin unutulmamasının sağlandığını düşünüyoruz diye açıklama yaptı. Bazı kaynaklara göre geçici mesaj özelliğinin WhatsApp tarafından çıkarılmasının nedeninin, kullanıcılarının bazı konuşmalara uzun zaman boyunca takılıp kalmamaları yönünde oldu.

WhatsApp Süreli mesaj Özelliği Detayları

  • WhatsApp kullanıcısı eğer uygulamayı yedi gün boyunca açmazsa mesaj kayboluyor. Fakat, mesajın bir önizlemesi uygulama açılana kadar bildirimlerde gözükmeye devam ediyor.
  • Bir mesajı alıntılayarak cevap verirseniz, ilk mesajlar alıntılanır.
  • Kaybolan bir mesaj, süreli mesajlara kapalı bir sohbete gönderilirse eğer gönderilen süreli mesaj sohbet içerisinde işlevselliğini yitiriyor ve kaybolmuyor.
  • Kullanıcı eğer mesaj kaybolmadan önce bir yedekleme işlemi yaparsa, süreli mesaj da yedeklemeye dahil ediliyor. Ancak yedekleme daha sonradan geri yüklenirse süreli mesaj olarak gönderilen mesaj siliniyor.
  • Bir grup sohbetinde süreli mesaj özelliği sadece WhatsApp grup yönetici tarafından etkinleştirilebilir yada pasife çekilebilir.

Bu özellik, kullanıcılara mesajlaşmayı kullanırken mümkün olduğunca yüz yüze sohbet etme hissi uyandırmayı hedeflemektedir. Whatsapp ayrıca Facebook’la daha entegre bir şekilde kullanılarak müşteri hizmetleri ve alışveriş özellikleri için kullanılabiliyor.

Yapılan son açıklamaya göre dünya üzerinde her gün 175 milyondan fazla kişinin WhatsApp Business hesabına mesaj gönderdiği yönündedir.

WhatsApp Uygulaması Üzerinde süreli mesaj Özelliği Nasıl Açılır?

Whatsapp süreli mesajı açmak için;

Herhangi bir kişiyle olan sohbet ekranına gelin,

Sohbet ekranında kişi ismine tıklayın,

Ardından ekranın alt kısımlarına doğru “süreli mesajlar” kısmına gelin ve üzerinde dokunun,

Açılan ekranda süreli mesajlar kısmının altında bulunan açık ve kapalı alanından açık kısmına dokunan ve sohbete geri dönün.

Bu işlem sonrasında mesajlaşma ekranının hemen altında “Süreli mesajları etkinleştirdiniz. Yeni mesajlar 7 gün sonra kaybolacak. Değiştirmek için dokunan” mesajı ile karşılaşacaksınız.

Aynı zamanda karşı tarafın profil resminin sağ alt kısmında bir saat ikonu göreceksiniz. Bu da bu kişiyle yapacağınız sohbetlerin süreli mesajlar özelliğine sahip olduğunu göstermektedir.

Süreli Mesaj Özelliği Nasıl Kapatılır?

Süreli mesaj özelliğini açmak için belirttiğim işlem adımlarını aynı şekilde tekrarlayıp hayır seçeneğini seçerek süreli mesajlaşma özelliğini kapatabilirsiniz.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Burhan Demir
Daha Fazla Yükle Dijital Pazarlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir!

Doktorlar için Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Merhabalar bu yazımda doktorlarımız için web sitesi gerekli mi? Doktorlar için web sitesi …