Ana Sayfa Front End Developer Javascript Noktalı Virgül ve Automatic Semicolon Insertion (ASI)

Javascript Noktalı Virgül ve Automatic Semicolon Insertion (ASI)

0
0
51

Bir çok programlama dilinde noktalı virgül çok önemli bir karakterdir. Noktalı virgül çoğu programlama dilinde kodun bittiğini ve sonrasında yazılan kodun yeni bir kod veya komut olduğunu belirler.

Javascript dilinde noktalı virgül kullanımı diğer programlama dillerine göre daha rahat bir kullanıma sahiptir. Javascript’te Automatic Semicolon Insertion (ASI) yapısı olduğundan yorumlayıcı kodun sonunda noktalı virgül kullanılmamışsa bunu kendisi eklemektedir.

Bir kodun bittiğini ve yeni bir kodun başladığını genel olarak bir alt satıra inerek anlayabiliyoruz. Automatic Semicolon Insertion (ASI) yapısında durum tam olarak böyledir. Noktalı virgül eklemeden yeni bir satıra geçip kod yazmaya devam ettiğinizde ASI sizin için noktalı virgülü kendisi ekler. Fakat eğer kodumuzun bittiği yerde bir alt satıra inerek devam etmeyeceksek, noktalı virgül ile kodun bittiğini belirtmemiz gerekir. Aksi halinde yorumlayıcı kodun nerede bittiğini algılayamayacağı için hata verecektir.

Yukarıdaki örneği JSFiddle üzerinde görmek ve denemeler yapmak için sağ üstte bulunan “Edit in JSFiddle”  inkine tıklayabilirsiniz.

Not: Noktalı virgül kullanmamak değişken tanımlamasında bir soruna yol  açmayabilir. Fakat daha spesifik kod yazımlarında Automatic Semicolon Insertion kodun bitiş yerini algılayamayabilir ve hataya sebebiyet verebilir. Bu nedenle işi şansa bırakmadan kod bitişlerinde noktalı virgül kullanmak daha sağlıklı olacaktır. 🙂

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Burhan Demir
Daha Fazla Yükle Front End Developer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir!

JavaScript Switch – Case Nedir?

JavaScript’te Switch Case  değere göre farklı işlemler yaptırmak için kullanılır. Aş…