Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram Dikkat! Instagram Hesabınız Her An Çalınabilir

Dikkat! Instagram Hesabınız Her An Çalınabilir

0
0
114

Son yıllarda instagram diğer tüm sosyal medya mecralarından sıyrılarak  en popüler sosyal medya uygulaması oldu. Bununla beraber instagram üzerinde artan kullanıcı sayısıyla beraber hesap hırsızlığı durumları artmaya başladı.

Özellikle pandemi süresince sosyal medya kullanımı tavan yapmış durumda. Hal böyle olunca instagram üzerindeki hesap hırsızlıkları da bir hayli arttı.

Peki instagram hesabınızın çalınmaması için neler yapılabilir? Gelin hep beraber bunlara göz atalım.

Instagram Şifresi Kırılır mı?

Bu sorunun cevabı maalesef evet instagram şifresi kırılabilir. Yani hesabınız her an çalınabilir. Bu işlem o kadar basit değildir. Fakat mümkün olduğunu bilmenizde fayda var.

Instagram Hesabımı Nasıl Güvenli Tutarım?

1.Güçlü ve Karmaşık Bir Şifre Üretin

Yeni bir instagram hesabı açarken ya da var olan instagram hesabınızın güvenlik düzeyini artırmak için düzenlemeler yaparken en önemli etken hesap şifresidir. 

  • Instagram hesabınızın şifresi 10 – 15 karakter uzunluğunda,
  • Büyük, küçük harf kullanılmış,
  • Özel harf ve karakter kullanılmış,
  • Rakam kullanılmış olmalıdır.

Yukarıdaki kurallara bağlı kalarak karmaşık ve tahmin edilmesi güç bir şifre oluşturarak instagram şifrenizin kırılmasını çok zor bir hale getirebilirsiniz.

2. Instagram Kullanıcı Adı ve Şifre ile Giriş

Bazı web siteleri ve uygulamalar sizden giriş için instagram kullanıcı adı ve şifrenizi istemektedir. Bilgileri sadece giriş için kullanacaklarını ve kendilerinde tutmadıklarını söyleseler dahi bilgilerinizi instagram’ın kendi uygulaması dışında hiç bir yerde kullanmayın.

3. Sosyal duyarlılık, Yasal Suçlar vb.

Telefon dolandırıcılığında olduğu gibi instagram üzerinden de sizin iyi niyetinizi kullanarak hesabınızın şifresini almaya çalışabilirler.

Örneğin; Kadına şiddetle ilgili bir kampanya düzenlendiğini ve destek olmak için imza vermenizi rica eden dolandırıcılar size gönderdikleri linke tıklamanızı ister ve bilgilerinizi girip imza vermenizi ya da destek olmanızı isterler. Bu yöntemde siz kendi ellerinizle hesap bilgilerinizi dolandırıcılara kaptırmış olursunuz.

4.Instagram’dan Gelen DM’ler

Son zamanlarda sıkça karşılaştığım bir başka hesap şifresi çalma yöntemi ise sahte instagram hesapları ile iyi niyetli kullanıcıların bilgilerinin çalınmasıdır.

Bu yöntemde sahte bir profil açan dolandırıcılar sanki instagram’ın kendi güvenlik hesapları size mesaj gönderiyormuş gibi bir hava yaratırlar. Genellikle hesabınızın kapatılacağını, itiraz için linke tıklayın ve bilgilerinizi girerek talep oluşturmanızı isterler. Hatta 24 saatlik bir süre de ekleyerek sizin hızlıca bilgilerinizi vermenizi sağlarlar.

Yukarıda belirttiğim 4 yöntem ve daha onlarca farklı yöntem ile hesap hırsızlığı sürekli devam edecektir. Bunun önüne geçmek pek kolay olmayacak. Fakat bizim yapabileceğimiz çok önemli bir şey var;

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması

İki faktörlü kimlik doğrulamasında instagram, hesabına daha önce giriş yapılmamış, tanımlı olmayan ya da güvenli olarak işaretlenmemiş  bir cihazdan giriş yapıldığında şifreye ek olarak bir güvenlik kodu ya da giriş bildirimi göndererek hesabı güvenli hale getirir. Bu sayede şifreniz başkalarının eline geçmiş olsa da hesabınıza sizin onayınız olmadan giriş yapılamaz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kodu Alma Seçenekleri

Kimlik Doğrulama Uygulaması 

Kullandığınız cihaz ve işletim sistemine göre uygulama önerilir. 

WhatsApp 

Onaylı telefon numaranıza whatsapp üzerinden giriş kodu gönderilir. 

Kısa Mesaj Giriş kodunuz kısa mesaj olarak iletilir.

Ek Yöntemler 

Giriş İstekleri için bildirim alırsınız.

Telefon ve e-posta hesabınıza erişememe durumları için yedek kod alımı. 

Güvenilir Cihazlar 

Giriş kodu olmadan giriş yapılmasına olanak sağlar.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Açılır?

Profildeyken sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayın ve ayarlar bölümüne girin. 

Ayarlar sayfasından Güvenlik bağlantısına tıklayın ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması yazan yere tıklayarak güvenlik önlemlerinizi üst düzeye çıkarın.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Resimli Anlatım

Güçlü ve karmaşık bir şifre ve iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanarak instagram hesabınızın güvenliğini üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle…

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Burhan Demir
Daha Fazla Yükle Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir!

Instagram Gönderisi Hazırlarken Kullanabileceğiniz Renkler ve Anlamları

Instagram profilinizin daha profesyonel görünmesi, hedef kitlenizin gözünde bir marka algı…