Ana Sayfa Sosyal Medya Doktorlar için Instagram Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Doktorlar için Instagram Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

0
0
430

Nasıl oluyorda bazı doktorlar instagram fenomeni olurken bazıları vasat kalabiliyor. Farklı yaptıkları bir şey olduğu kesin. Bu blog yazımda sizlere doktorlar için Instagram yönetimi nasıl olmalıdır? sorusunun yanıtı vereceğim. 

Instagram üzerinde yaptığım araştırma ve incelemeler sonucunda doktor hesaplarının büyük bir çoğunluğunun takipçi satın aldığını görmekteyim. Hatta bazı hesaplarda hem takipçi hem de beğeni yüklemeleri yapılmaktadır. 

Instagram’da Doktorlar için Takipçi Satın Almak

Maalesef bir çok instagram kullanıcısının yaptığı hatayı doktorlarımızda yapmaktadır. Instagram üzerinde doktorlar ya da hizmet aldıkları kişi ve ajanslar takipçi sayısını çok göstermek ve kaliteli bir hesap görüntüsü vermek adına takipçi satın almaktadır. Maalesef instagram algoritması bu türk hesapların etkileşim oranını düşürmektedir. Bu durumda potansiyel hasta/danışan yani müşteri bulunması, instagram üzerinde kişisel marka oluşturma hayalleride çok gitmektedir. Bu nedenle instagram üzerinde doktor hesaplarının organik ve sponsorlu reklamlarla büyütülmesi çok önemlidir.

Instagram’da Kusursuz Doktor Profili Oluşturmak

Instagram kusursuz profil inşası olmazsa olmaz ve en önemli maddelerden bir tanesidir. Doktorlar için Kusursuz profil inşasında dikkat etmeniz gerekenler;

Kullanıcı Adı:

Kullanıcı adınız kesinlikle ad soy ad içermelidir. Başında ve sonunda dr, uz, uzm, prof vb. ibareler kullanılabilir.

İsim Alanı:

İsim alanı ad soyad ve dalınızı içermelidir. Ali Mutlu | Psikolog –  Perihan Çocuklu | Kadın Doğum Doktoru, Melda Sözügeçer | Çocuk Doktoru vb. şekilde ibareler ekleyerek aramalarda üst sıralarda çıkabilirsiniz.

Biografi:

Bu alanda verdiğiniz hizmet, farkınızı ve sizi neden takip etmeleri hakkında kısa cümleler kurabilirsiniz. 

Örn; Anne adaylarına gebelik yolculuğunu rahat geçirebilmeleri için yardımcı oluyorum. Ücretsiz bilgi paylaşımı için takip edin.

Örn; Bebek ve çocuk sağlığı ile  beslenme ve gelişim konuları hakkında ailelerin bilinçlenmesine yardımcı oluyorum.

Örn; İçinizdeki gücü ortaya çıkarmak, mutlu, huzurlu ve rahat bir yaşama yolculuk yapmanız için size eşlik ediyorum. 

Biografi alanında hedef kitlenizi kendinize çekecek sözler kullanmaya özen gösterin.  

Profil Fotoğrafı

Profil fotoğrafınız yüzünüzün net bir şekilde göründüğü, arka planı karmaşık olmayan fotoğraflardan oluşmalıdır.

Öne Çıkarılanlar:

Bildiğiniz gibi siz paylaşım yaptıkça eski paylaşımlarınız iyice aşağılarda kalacaktır. Bu paylaşımları öne çıkarılanlara ekleyerek profilinizi ziyaret edecek kişilere gösterebilirsiniz.

Öne çıkarılanları kategorize ederek verdiğiniz hizmetleri, öncesi sonrası fotoğrafları, hastarla çekilmiş fotoğraflarınızı, kısa bilgileri ve sözleri, en çok sorulan soruları vb. bilgileri paylaşabilirsiniz.

Profil Izgarası:

Bu alan paylaşımlarınızın sergilendiği alandır ve profilinizi ziyaret eden bir kişinin sizi takip edip etmeyeceğine karar verdiği en önemli noktadır. Profilinizi ziyaret eden kullanıcı biografinizi okuduktan sonra hızla bir kaç gönderinizi inceler ve instagram hesabınızı takip edip etmeyeceğine karar verir.

Peki Ne Yapacağız?

Tasarım: Öncelikle paylaşımlarınızı profesyonel bir şekilde tasarlamanızı öneriyorum. Bu size büyük bir artı katacaktır. 

Tasarımlarınızda kendi fotoğraflarınızı kullanmanız çok önemlidir. İnsanlar sizi görmeli ve ısınmalıdır.

Tasarımlarınızda kullanacağınız yazı tipi, yazı tipi boyutu, yazı rengi, arka plan görseli, arkaplan rengi kullanıcının gözünü yormamalı ve rahat okunabilir olmalıdır.

Hikayeler:

Instagram üzerinde hikayeler çok aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle günde 5 tane hikaye atmanız hesabınızın sağlığı için çok iyi olacaktır. Hikayelerde  anketler, soru cevaplar, düzenleyerek hesap etkileşimlerinizi yükseltebilirsiniz.

Doktorlar Instagram Yönetiminde Neleri Yapmamalıdır?

Çok Fazla Tıp Terimi Kullanmak

Doktorların instagram paylaşımlarında yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi de çok fazla tıp terimi kullanmasıdır. Bu karşı tarafın anlayacağı bir dil olmadığından bazı durumlarda sadece nezaketen beğeni aldığınızı kabul etmemiz gerekir. Bunun yerine herkesin rahatça anlayabileceği sade bir dil kullanmalısınız.

Çok Geç Saatte ya da Çok Erken Saatte Paylaşım Yapmak

Gün içerisinde yoğun bir iş temposu yaşıyor olabilirsiniz. Fakat sabahın çok erken saatlerinde ya da gecenin çok geç saatlerinde yapacağınız paylaşımlar bir çok kullanıcının akışında alt sıralarda kalacaktır. Daha fazla etkileşim almak için takipçilerinizin aktif olduğu saatlerde paylaşım yapın.

Sürekli Hasta Doktor Fotoğrafı Paylaşmak

Eğer ben bir kadın doğum doktoru hesabını takip ediyorsam ya da diyetisyeni takip ediyorsam ve bir hafta boyunca sürekli hasta ile doktoru fotoğrafı paylaşımı ile karşılaşırsam o hesaptan hızla uzaklaşırım. Çünkü bana hiç bir değer katmıyor. 

Tam tersi durumda bir gün bir ipucu, bir gün doktorun kendi fotoğrafı, diğer gün hastasıyla fotoğrafı, diğer gün bilgilendirici bir video vb. düzende paylaşımlarla karşılaşırsam o hesabı takip etmeye devam ederim.

Doktorlar için Instagram Yönetimi Nasıl Olmalıdır sorusunun yanıtını özet niteliğinde cevaplamaya çalıştım. Özet niteliğinde diyorum çünkü instagram yönetimini doktorlar için ya da başka bir sektör için anlatmaya kalksak sayfalarca yazmamız gerekir. 

Sadece buradaki bilgilerle profilinizi profesyonel bir yapıya kavuşturabilirsiniz.

Listelemek gerekirse;

Doktorlar için Instagram Yönetiminde Yapılacaklar

  • Kullanıcı adı gözden geçirilecek,
  • İsim alanına hizmet ya da dal adı yazılacak,
  • Öne çıkarılanlar alanı kategorize edilip düzenlenecek,
  • Profil fotoğrafı yüzü net bir şekilde gösterecek ve arka planı sade olacak,
  • Paylaşım saatlerine dikkat edilecek,
  • Takipçilere değer katan, bilgilendiren, şaşırtan, mutlu eden içerikler paylaşılacak,
  • Günlük yaşamdan, rutinlerden, hasta ve doktor ilişkilerinden başarılı sonuçlardan oluşan paylaşımlar yapılacak.
  • Tasarımlarda doktorun kendi fotoğrafları kullanılacak.
  • Etkileşim kazandıracak hikayeler paylaşılacak.

Yukarıdaki listeyi gözden geçirip profilinizi buna göre düzenleyip, yönetmeniz hem takipçilerinizin size daha yakınlaşmasına, hem yeni takipçiler kazanmanıza hem de potansiyel hasta/danışan yani müşteri bulmanıza büyük bir katkı sağlayacaktır.

Doktorlar için instagram yönetimi hakkında aklınıza takılan her türlü soru için buraya tıklayarak bana yazabilirsiniz. 

Doktorlar için Web Sitesi Nasıl Olmalıdır? tıklayın ve hemen öğrenin.

 

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Burhan Demir
Daha Fazla Yükle Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir!

Instagram Gönderisi Hazırlarken Kullanabileceğiniz Renkler ve Anlamları

Instagram profilinizin daha profesyonel görünmesi, hedef kitlenizin gözünde bir marka algı…