Ana Sayfa Sosyal Medya Doktorlar için Sosyal Medya Nasıl Olmalıdır?

Doktorlar için Sosyal Medya Nasıl Olmalıdır?

0
0
65

Doktorlar için sosyal medya yönetimi, dijitalleşen dünyamızda hekimlerimiz tarafından önemle üzerinde durulması gereken bir konu haline gelmiştir. Bu yazımda doktorlar için sosyal medya kullanımı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Hadi başlayalım.

Doktorlar için Sosyal Medya Gerekli mi?

Her sektörde olduğu gibi doktorlarımız için de sosyal medya önemli bir iletişim ve pazarlama aracıdır. Son yıllarda hızla artan sosyal ağların kullanımıyla beraber bir çok kişi artık sosyal medya kanallarını arama motoru gibi kullanmaya başladı. Peki bu ne anlama geliyor?

Sosyal medya platformları üzerinde vakit geçiren kullanıcılar eğer bir doktor arayışına girmişlerse kesinlikle instagram üzerinde de araştırma ve incelemeler yapmaktadır.  Fakat sosyal medya hesapları bir web sitesi gibi olmadığı ve vitrin görünümü taşıdığı için durum burada biraz farklılaşıyor.

Doktorlar için Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle belirtmek isterim ki bir kullanıcının bir profile girip, o hesabı takip edip etmemeye karar vermesi 3 ile 5 saniye arasındadır. Bu nedenle doktorlar için sosyal medya kullanımında en önemli noktalardan bir tanesi profil görünümüdür. 

Hastalarınız daha çok hangi platformu kullanıyorsa orada daha çok aktif olun

Evet yanlış duymadınız. Hastalarınızın yaş grubuna göre hangi platformu daha çok kullandığını az çok kestirebilirsiniz. Eğer hastalarınız ya da hastalarınıza benzer kişilerin ağırlıklı olduğu sosyal medya kanalını daha aktif kullanırsanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Profil Fotoğrafınızı İyi Seçin

Doktorlar için sosyal medya kullanımında önemli bir noktada profil fotoğrafıdır. Profil fotoğrafınızda yüzünüz net bir şekilde görülmeli ve arka planı karmaşık olmalıdır.

Bilgileri Eksiksiz Girin

Kullandığınız platformda uygulamanın sizden girişini yapmasını istediği tüm bilgileri eksiksiz girmenizi tavsiye ederiz. Örneğin; Telefon, mail, biografi, çalışma saatleri, web site bilgisi vb. alanların eksiksiz doldurun.

Doktorlar için Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Olmalıdır?

Doktorlar için sosyal medya paylaşımları öncelikle doktorun dilini, karakterini ve davranış şeklini yansıtmalıdır. Bu durumda takipçilerinizle daha rahat bağ kurabilirsiniz. Unutmayın her bir takipçi birer potansiyel hasta/danışan ve doğal olarak müşteridir.

Doktorlar için sosyal medya üzerinde paylaşım yapmak aslında çok basit. Gelin bunların neler olduğuna bakalım.

Doktorlar için Sosyal Medya Paylaşım Listesi

 • Bilgi veren paylaşımlar
  • Bilgi veren paylaşımlar uzmanlık alanınızda takipçilerinizi bilgilendirdiğiniz ve onlara değer kattığınız paylaşımlardır.
 • Nasıl Yapılır paylaşımları?
  • Takipçilerinize ve hedef kitlenize bilgi verdiğiniz ama bu sefer birazda onlara yol gösterdiğiniz paylaşımlardır. (Depresyonla nasıl savaşılır?, Boyun ağrısı için doğru egzersiz nasıl yapılır? Rahat bir doğum için kegel egzersiz nasıl yapılmalıdır? vb. )
 • İpuçları
  • Takipçilerinize belirli konularda ipuçları verdiğiniz paylaşımlardır. Örn; Rahat bir doğum için 5 ipucu, panik ataktan kurtulmak için 4 ipucu, Oturarak çalışanların boyun ve sırt ağrılarından kurtulması için 6 ipucu, 2 yaş sendromu olan bebekleri rahatlamak için 4 ipucu vb.
 • Kendinizi gösterin
  • Günlük yaşamınızdan, çalışma ortamınızdan kareler paylaşabilirsiniz.
 • Sosyal kanıtlar
  • Hastalarınızla çekilmiş fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz.
 • Katıldığınız eğitim, seminer vb.
  • Kariyer eğitimleriyle ilgili paylaşımlar yapabilirsiniz.
 • Ailenizi ve arkadaşlarınızı paylaşın.
  • Evet, bu size tuhaf gelebilir ama sizi takip eden insanlar gerçek kişiler ve sizi merak ediyorlar.

Doktorlar için sosyal medya paylaşımlarında bu listeyi uzatıp gidebiliriz. Fakat şimdilik paylaştığım bu 7 maddeden onlarca içerik fikri oluşturabilirsiniz.

Doktorlar için sosyal medya kullanımıyla ilgili özet niteliği taşıyan bu yazımda son olarak sosyal bir platformda sosyal olmayı ve düzenli içerik paylaşmayı unutmayın.

Doktorlar için sosyal medya kullanımıyla ilgili aklınıza takılan bir şeyler varsa  buraya tıklayarak bana sorabilirsiniz.

Sevgiyle kalın..

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Burhan Demir
Daha Fazla Yükle Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir!

Instagram Gönderisi Hazırlarken Kullanabileceğiniz Renkler ve Anlamları

Instagram profilinizin daha profesyonel görünmesi, hedef kitlenizin gözünde bir marka algı…