Ana Sayfa Sosyal Medya E-Ticaret Satışlarını Artırmak için Sosyal Medya Reklamları (5 Neden + Bonus)

E-Ticaret Satışlarını Artırmak için Sosyal Medya Reklamları (5 Neden + Bonus)

0
1
116

Bu yazımda e-ticaret mağazanız için facebook ve instagram reklamları vermeniz için 5 neden konusunu tartışacağız. Sosyal medya reklamlarıyla potansiyel müşterilerinize erişmeniz için harika bir yol. Hadi gelin bu yolu size 5 maddeyle açıklayayım.

Pandemi sürecinde önce yükselişe geçen ve pandemiyle beraber pik yapan e-ticaret yapan birçok yeni marka müşteri bulmak ve satış yapabilmek için çabalıyor. Peki e-ticaret mağazanız için nasıl müşteri bulacaksınız. İşte size e-ticaret mağazanız için müşteri bulabileceğiniz bir yol; Facebook ve Instagram Reklamları

E-Ticarette Başarıyı Yakalamak için Sosyal Medya Reklamları Kullanmanın 5 Nedeni ve Bonus

Son yıllarda hem facebook ve instagram üzerinden hem de e-ticaret sitelerinden satış yapmak isteyen bir çok kişi piyasaya girdi. Kimi marka sahibi kendi web siteleri üzerinden, kimi sosyal medya kanalları üzerinden, kimi marka sahipleriyse pazar yerlerinden satış yapmak ve kazanç sağlamak istiyorlar.

Düşük Maliyetler 

Rekabetin artmasıyla beraber reklam ücretleri biraz artmış olsa da yine en uygun fiyatlara potansiyel müşterilerinize facebook ve instagram reklamlarıyla erişebilirsiniz.

Kontrol Sizde

Facebook ve instagram reklamlarıyla reklamlarınızı anlık kontrol edebilir, analiz edebilir ve yorumlarsınız. Platform size bir çok açıdan farklı performans raporları sunarak reklamlarınızın ne yönde gittiğini gösterir.

Dünya Bir Tık Uzağınızda

Sosyal medya reklamlarıyla ister bir ilçede, isterseniz dünyanın bir ucunda reklamlarınızı gösterebilir ve potansiyel müşterilere erişebilirsiniz. Facebook Business Manager ile vereceğiniz reklamlarda lokasyon seçimi bulunmaktadır ve reklamlarınızı istediğiniz her yerde gösterme şansına sahipsiniz.

Hedef Kitlenize Hitap Edebilirsiniz

Facebook ve Instagram reklamları profesyonel olarak, Facebook Business Manager üzerinden yönetilmektedir. Profesyonel olaraktan kastım, tüm özelliklere bu panel üzerinden erişebilirsiniz. 

Panel üzerinde bulunan en güzel özelliklerinden birisi de yaş, cinsiyet, lokasyon, davranış biçimleri, alışkanlıklar ve hobilere göre hedefleme yapılabilmesidir.

Örneğin; Bir mobilya satıcısı 18-30 yaş arasında, nişanlı, istanbulda ikamet eden kadınlara özel reklam çıkabilir. 

Bebek ürünleri satan bir marka sahibi, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa’da ikamet eden bebek ve çocuk eğitimiyle, e-bebekle ilgili, 20-40 yaş arasındaki kadınlara reklam gösterebilir.

Rekabet Gücü

Klasik pazarlama yöntemlerinde büyük markalarla rekabet etmek hiçte kolay değildi. Reklam ve pazarlama bütçeleri milyonları bulan markaların gölgesine bile yaklaşmak ve rekabet etmek imkansızdı. 

Sosyal medya reklamlarıyla beraber bu tabu bozuldu ve büyük markalarla karşı rekabet gücü arttı. Hikayesini iyi anlatan ve işini kaliteli yapan markalar bu anlamda güç kazanacaklar.

Bonus: Hikayenizi ve Markanızı Anlatma Fırsatı

Yukarıda da belirttiğim gibi sosyal medya reklamları ile size göre reklam ve pazarlama maliyetleri yüksek olan markalara karşı sosyal medya reklamlarıyla güç kazanabilirsiniz.

E-ticaret hayatınızda doğru bir sosyal medya ve web site yönetimiyle beraber marka hikayenizi, markanızın ve ürünlerin insanlara kattığı değeri, ürünlerinizin müşterilere karşı sağladığı faydaları anlatma fırsatınız var. Bu saydıklarımı doğru şekilde yapmanız markanıza ve satışlarınıza önemli ölçüde etki edebilir.

Doğru bir şekilde yapılmış rakip analizi, fiyat analizi, markanızı diğer markalardan ayıran özelliklerin çıkartılmasıyla beraber yapacağınız çalışmalar sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşır. Bu sayede hem markanızın temellerini güçlendirir hem de rakiplerinizden geri kalmaz ve bir adım öteye geçersiniz.

Sonuç olarak e-ticaret sektöründe başarılı olmak istiyorsanız sosyal medya reklamları ve yukarıdaki anlattığım kısa yazıda aslında vurgulamak istediğim marka yönetimi ve dijital pazarlama konuları önem arz etmektedir. Markanız için planlama, araştırma, analiz etme ve sonuçları değerlendirmeyi unutmayın.

Herkese e-ticaret hayatında başarılar ve bol kazançlar dilerim.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Burhan Demir
Daha Fazla Yükle Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir!

Instagram Gönderisi Hazırlarken Kullanabileceğiniz Renkler ve Anlamları

Instagram profilinizin daha profesyonel görünmesi, hedef kitlenizin gözünde bir marka algı…