Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram Hikaye İzlenimi ve Etkileşimi Nasıl Artırılır

Hikaye İzlenimi ve Etkileşimi Nasıl Artırılır

0
0
7,071
Hikaye İzlenimi ve Etkileşimi Nasıl Artırılır

Instagram hikayeleri, özellikler 2020 yılında kullanıcıların en fazla zaman geçirdiği alanlardan biri oldu. Bu nedenle instagram, hikaye izlenimlerini ve etkileşimi arttırmak, instagram pazarlamasının önemli bir parçası haline geldi.

Instagram hesabınızın etkileşimini artırmak için sıkça önerilen hikaye paylaşımı ve hikaye etkileşiminin nasıl artırıldığına dair birçok ipucunu ve detaylı bilgiye bu yazıda ulaşabileceksiniz.

Hadi Başlayalım.

Instagramda Günde Kaç Hikaye Paylaşmalıyım

Hikayeler, instagram üzerinde hesap etkileşiminizi artırmanın en güçlü yönlerinden bir tanesidir. Fakat çoğu instagram kullanıcısı maalesef hikayelerin gücünü ya bilmemekte ya da bildiği halde bunu gücü arkalarına almamaktadır.

Hesap etkileşimi ve hikaye izlenme sayılarını artırmak için günde 5 hikaye paylaşımı yapabilirsiniz. Hikaye yayınlayarak hem daha fazla kullanıcıya ulaşırsınız, hemde instagram hesabınızın etkileşimlerini artırırsınız. 

Instagram Hikaye İstatistikleri (Hikaye Performansı)

5 ya da daha fazla hikaye paylaşımını iyi bir şekilde planlamaz ve takipçilerinizin ilgisini çekecek şekilde hikayeleri oluşturmazsanız izlenimleriniz düşebilir. Beğenilmeyen bir hikaye sonrası kullanıcıların diğer hikayeye bakma oranı ciddi derecede düşebiliyor. 

Hikaye istatistiklerini kullanarak paylaştığınız hikayedeki kullanıcı hareketlerini analiz edin ve başarınızı ölçün. Instagram hikaye performansınızı inceleyerek bir sonraki hikaye paylaşımınızı bu doğrultuda gözden geçirebilirsiniz.

Hikaye performansını gösterim, gezinme, geri, ileri, bir sonraki hikaye ve çıkış değerlerine göre ölçebilirsiniz. Eğer üst üste paylaştığınız hikayelerde ikinci ve üçüncü hikayeden sonra istatistik değerleri ciddi oranda düşüyorsa paylaştığınız hikayeler, kitlenizi pek memnun etmemiş olabilir.

Hedef kitleniz, hikayelerinizi görüntülerken bir sonraki hikayeye geçmelerini sağlayacak aksiyonlar almanızı tavsiye ederiz.

Son zamanlarda sıralı paylaşılan hikayelerde, kaliteli hesaplar diğer hikayeye geçmeleri için takipçilerini yönlendiriyor.

Instagram üzerinde çanta satışı yapan bir markanın örnek hikaye planlaması aşağıdaki gibi olabilir;

İlk hikayede küçük çanta kullanımında yaşanılan zorlukları anlatıp, ikinci hikayede büyük ve kullanışlı bir çantaya sahip olmanın güzelliklerinden bahsedip, üçüncü hikayede ürününüzü sergileyip, dördüncü hikayede müşterilerinize bir anket düzenleyebilirsiniz. Hatta beşinci hikayede soru / cevap yapıp çanta hakkında kitlenizin sorularınızı cevaplayabilirsiniz.

Markalar Ayda Kaç Hikaye Paylaşıyor

Instagram üzerinde son zamanlarda hikayelerin hesap etkileşimleri üzerindeki etkisi tartışılmaktadır. Bir çok instagram danışmanı, danışanlarına ve takipçilerine instagramda her gün hikayeler paylaşmalarını ve takipçilerini harekete geçirmelerini öneriyorlar ve bu konuda sonuna kadar haklılar.

Hikayeleri kullanarak takipçi kazanamazsınız. Fakat var olan takipçilerinizin erişim ve etkileşim oranlarınızı artırabilirsiniz. Instagram’ın temel algoritmasında kullanıcıyı platform içinde tutmak ve keyifli vakit geçirmesini sağlamaktır. Eğer bunu siz kendi takipçileriniz için yaparsanız, instagram algoritmasıda sizin hesabınızdaki etkileşimlerin farkına varır. Bunun sonucunda konu etiketlerinde ön plana çıkma, keşfete düşme, hesap önerilerinde ilk sıralara gelmek gibi çok yönlü avantajlar elde edebilirsiniz.

Nisan 2019 ile Eylül 2020 arasında instagramda paylaşılan 660 bin küsür hikaye ve 65 bine yakın hikaye reklamı verileri üzerinde analizler yapılmış ve çok enteresan sonuçlara ulaşılmıştır. 

Büyük markaların, yüksek takipçili hesapları araştırmaya göre küçük hesaplardan neredeyse 5 kat daha fazla hikaye yayınlıyorlar.

Araştırma verilerine göre takipçi kitlesine göre hikaye gönderme sıklığı aşağıdaki gibidir;

 • 100.000’den fazla takipçisi olan markalar ayda ortalama 14 – 15 hikaye yayınlıyor.
 • 50.000 ile 100.000 takipçisi olan markalar ayda yaklaşık 10-11 hikaye yayınlıyor.
 • 10.000 ile 50.000 takipçisi olan markalar ayda 7-8 haber hikaye 
 • 5.000’den az takipçisi olan markalar ayda ortalama 3 hikaye yayınlıyor.

Daha fazla takipçiye, etkileşime ve müşteriye ihtiyacı olan hesapların hikayeleri aktif ve etkili kullanmıyor olmaları gerçekten şaşırtıcı. 

İlk 3 Instagram Hikayesinin Önemi

Yapılan araştırmalar sonucunda çoğu kullanıcının ilk 3 hikaye içerisinde sıradaki kullanıcının hikayesine geçtiği ya da hikayelerden çıkış yaptığı ortaya çıkmıştır.

Instagram kullanıcılarının çıkış oranları aşağıdaki gibidir;

 • İlk hikayede %12,99,
 • İkinci hikayede %9.75,
 • Üçüncü hikayede %8.12’dir.
 • Dördüncü hikayede 6.70 ve beşinci hikayede 4.07 olarak araştırma sonuçları belirlenmiştir.

Aslında bu oranlar bize üçüncü hikayeye kadar gelen kullanıcıların 4. ve 5. hikayeye geçme oranında yüksek olduğunu gösteriyor.

Günde Ortalama 5 Hikaye Paylaşmak Etkileşim Oranlarını %70’e kadar arttırabilir. 

Fakat bu istatistik illa 5 tane hikaye paylaşmanızı gerektirmez. Paylaşılan hikayelerin takipçilerin ilgisini çekecek, etkileşime geçirecek ve bir sonraki hikayeye geçmesini sağlayacak tarzda olması önemlidir. Yoksa takipçileriniz daha ilk hikayenizde başka bir kullanıcının hikayesine geçecektir.

Her gün düzenli olarak hikaye paylaşmanız ve hikayelerinizi hedef kitlenize uygun, kaliteli görsel, içerik ve etkileşim odaklı yapmanız gerekmektedir. Ancak bu şekilde instagram hikayeleriyle etkileşimlerinizi artırabilirsiniz.

Instagram hikayelerinizde sorular, anket, test, geri sayım gibi kullanıcıların aksiyon almasını sağlayacak araçları kullanmayı ihmal etmeyin. 

Eğer hedef kitlenizi tam olarak belirlemediyseniz buraya tıklayarak hedef kitle nasıl belirlenir? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Hikayelerinizde Videolar Kullanın

Yapılan araştırmalara göre paylaşılan hikayelerde video kullanımı %52, görsel kullanımı %48 olarak belirlenmiştir. Neredeyse eşit oranda olsada video olarak paylaşılan hikayelerden daha fazla verim alındığını biliyor muydunuz?

Markaların yayınladığı video hikayelerde hikayede kalma oranı ve bir sonraki hikayeye geçme oranı, görsel hikaye paylaşımına göre fazladır. Bu durumda video hikaye paylaşımların daha fazla ilgi gördüğünü ve hesabınızda daha fazla etkileşime yol açabileceğini ortaya koymaktadır.

Birçok kaynakta instagram hikayelerinde video paylaşımında hikayeden çıkma oranın düştüğü ve bir sonraki hikayeye geçene kadar kullanıcıların beklediği belirtilmektedir.

Yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda instagram üzerinde paylaşılan hikayelerde video kullanımı, görsel kullanımına göre daha fazla mesaj etkileşimi de almıştır. Video hikayelerde kullanıcıların mesaj gönderme oranı, görsel hikayelere göre daha fazladır.

Siz de instagram hesabınızda video formatında hikayeler paylaşarak kendi hesabınız üzerinde testler yapabilir ve en verimli yöntemi seçerek hikaye paylaşımlarınızı planlayabilirsiniz.

Daha fazlası için instagram’da beni takip et! Instagram profilimi görmek için buraya tıkla.

 

 

 • Instagram’da Hangi Paylaşım Türleri Var?

  Instagram üzerinde farklı şekillerde paylaşım yapmanızı sağlayacak araçlar bulunmaktadır. …
Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Burhan Demir
Daha Fazla Yükle Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir!

Instagram Gönderisi Hazırlarken Kullanabileceğiniz Renkler ve Anlamları

Instagram profilinizin daha profesyonel görünmesi, hedef kitlenizin gözünde bir marka algı…