Ana Sayfa Sosyal Medya Influencer Pazarlama Nedir? Detaylı Anlatım

Influencer Pazarlama Nedir? Detaylı Anlatım

0
0
240

Influencer’lar kişisel ya da ticari markanızı kısa sürede daha hızlı bir şekilde duyurabilir ve marka bilinirliğinizi bir anda artırabilir. Peki bu nasıl oluyor da bir markanın yapamadığını yapıyor? Influencer pazarlama neden önemli? Influencer Marketing avantajları nedir? Influencer marketing için dikkat edilmesi gerekenler ve daha fazlası için okumaya devam edin.

Influencer Pazarlama (Marketing) Nedir?

Türkçe karşılığı ile Etkileyici pazarlama ya da özgün adıyla Influencing, sosyal etkiye sahip olan İnternet ünlülerinin onaylarını veya ürün yerleşimlerini içeren bir sosyal medya pazarlaması türüdür.

Influencer’larla Çalışmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Influencer marketing için öncelikle hedef kitlenizin bulunduğu sosyal medya platformunu bulmanız gerekmektedir. Eğer sizin kiteniz facebook üzerinde çoğunluktaysa ve siz sadece instagram platformundaki influencer’ları bulup onlarla çalışırsanız, bunun markanıza ve size bir katkısı olmayacaktır.

Hedef kitlenizin hangi sosyal medya mecrasında bulunduğunu buldunuz ve bitti mi? Hayır! Doğru influencer’larla çalışmak çok önemlidir. Bunu bir örnekle açıklayayım;

Varsayalım ki organik olarak üretilen bebek gıdaları satan bir işletmeye sahipsiniz. İşletmenizde bebeklere özel olarak üretilen bisküviler, çorbalar, makarnalar ve salaçalar satıyorsunuz ve artık instagram üzerinde de satış yapmak, bilinirlik kazanmak istiyorsunuz. 

O zaman sizin bulacağınız ve çalışacağınız influencer’lar kesinlike bebeği olan annelerden olmalıdır ve takipçileri de bebeği olan annelerden oluşmalıdır ki size bir geri dönüşü olabilsin. Yoksa kadın giyim ve modayla ilgili bir influencer’la çalışmak size ve markanıza hiç bir şey katmaz.

Bir influencer buldunuz ve çalışmayı düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken şey elbette takipçi sayısı olacaktır. Ancak sakın asıl önemli olan noktayı gözden kaçırmayın. Bu önemli noktanın adı “Etkileşim”’dir. Influencer hesaplarının bir çoğunda sahte, bot kullanıcılar bulunmaktadır. 50bin takipçisi olan bir hesabın eğer gönderisini 300 kişi beğeniyorsa, o influencer’dan hızla uzaklaşın. Sayfa takipçisine göre etkileşim ve yorum oranına dikkat edin ve seçiminizi bu yönde yapın.

Influencer Marketing Avatajları

  • Influencer marketing özellikle küçük ve orta ölçekli takipçi sayısına sahip ve etkileşim oranı düşük işletme hesapları için bilinirlik ve etkileşim kazanmak için en etkili yollardan birisidir.
  • Doğru Influencer’ların takipçileri güven duyulan ve önerilerine göre hareket ve satın alma alışkanlıklarına sahip kişilerden oluşur. Sizin markanızı ya da ürününüzün önerilme sonrasında satış gelmemesi imkansızdır.
  • Bir Influencer, ürününüzü ya da markanızı önerdiğinde sosyal medya hesabınıza ve web sitenizi hedef kitlenize ait kişiler girecek ve doğru strateji kurduysanız bu kişilerin dataları artık elinizde olacaktır ve siz topladığınız bu datalar sayesinde sonradan reklam çalışması düzenleyebileceksiniz.
Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Burhan Demir
Daha Fazla Yükle Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir!

Instagram Gönderisi Hazırlarken Kullanabileceğiniz Renkler ve Anlamları

Instagram profilinizin daha profesyonel görünmesi, hedef kitlenizin gözünde bir marka algı…