Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram Instagram Görsel Boyutları Nedir? 2023 Güncel Sosyal Medya Boyutları

Instagram Görsel Boyutları Nedir? 2023 Güncel Sosyal Medya Boyutları

0
0
12,383

Instagram üzerinde paylaşım yaparken değerli içerik kadar önemli başka bir konu varsa o da instagram görsel boyutlarıdır. Post paylaşımı boyutları, instagram story görsel boyutları, reels paylaşımı için boyutlar ve IGTV için boyutları bu yazımda öğrenecek ve doğru boyutlarla paylaşım yapabileceksiniz.

Instagram üzerinde hedef kitlenize ulaşmak ve etkileşime geçmek için değerli içerik üretmek gerçekten çok önemlidir. Hedef kitlenize hitap edecek, sorunlarını çözecek ve değer katacak içerikler üretmeniz gerekmektedir. Fakat en az içerik üretmek kadar önemli olan başka bir konu da doğru paylaşım boyutlarıyla post tasarımı yapmanızdır.

Instagram Paylaşım Boyutlarına Uymazsam Ne Olur?

Instagram paylaşım boyutlarını dikkate almadan hazırlayacağınız video ya da post tasarımlarını instagram’a yüklediğiniz sırada instagram, tasarımınızı kendi ölçü standartlarına göre optimize eder. Bunun sonucunda da sizin hazırlayacağınız tasarım sizin ve hedef kitlenizin akışında kötü görünür. Kötü görünmekten kastım ise düşük boyutlu bir görsel yüklediğinizde görsel kalitesiz çıkar. Olması gerektiğinden fazla büyük boyutta bir görsel yüklerseniz, instagram görseli kendi standartlarına göre kırpacaktır. Sonuç olarak görselinizi kendi standartlarına göre keser ve oluşturduğunuz tasarım akışta ve profilde kötü bir görüntü oluşturur.

Haydi gelin şimdi instagramda doğru paylaşım boyutlarını öğrenelim.

Instagram Fotoğraf Post’u Paylaşım Boyutları Nedir?

Instagram’da bir fotoğraf paylaşacağınız zaman kullanabileceğiniz üç farklı paylaşım boyutu vardır. Instagram paylaşım boyularından en fazla kullanı kare paylaşım boyutu olan 1080×1080’dir. Dikey paylaşım boyutu ise 1080x1350px olarak kullanılıyor. Yatay paylaşım boyutu ise 1080×608’dir. Yatay paylaşım boyutunu kullanmanızı önermiyorum. Çünkü yatay instagram paylaşım boyutu mobil cihazlarda pek iyi görünmüyor.

Instagram fotoğraf post’u paylaşım boyutları aşağıdaki gibidir;

  • Yatay Paylaşım Boyutu (Landscape): 1080×608 px
  • Kare Paylaşım Boyutu (Square): 1080x1080px
  • Dikey Paylaşım Boyutu (Portrait): 1080 x 1350px

Instagram Carousel (Atlı Karınca – Birden Fazla Görsel) Paylaşım Boyutları

Eğer birden fazla görseli aynı anda paylaşacaksanız, instagram ilk yüklediğiniz görsel boyutuna göre diğer görselleri kırpar. O nedenle ilk yüklediğiniz görselin boyutu önem kazanmaktadır. Instagram paylaşım boyutları ile instagram kaydırmalı post boyutlarıda aynıdır.

Instagram Carousel paylaşım boyutları post paylaşım boyutları ile aynıdır.

  • Yatay Paylaşım Boyutu (Landscape): 1080×608 px
  • Kare Paylaşım Boyutu (Square): 1080x1080px
  • Dikey Paylaşım Boyutu (Portrait): 1080 x 1350px

Instagram Hikaye (Story) Paylaşım Boyutları Nedir?

Hikayelerde çoğu zaman kesilmiş, kalitesiz görünen ya da alt üst sınırları aşan görselleri görüyorum. Instagram hikayelerinde 1080x1920px boyutlarında görsel kullanmanız önerilmektedir. Bu boyutlar dışındaki görseller instagram hikayelerinde tam ekran olarak görüntülenemez.

Instagram Reels Boyutları Nedir?

Instagram’ın tiktok’u kopyalayarak oluşturduğu fakat düzenli kullanan hesapları ön plana çıkardığı reels için instagram story paylaşım boyutları geçerlidir. Çünkü instagram dikey kullanımlarında 1080x1920px’i kullanmaktadır.

Instagram Reels Paylaşım Boyutu: 1080x1920px’dir.

Not: Reels videolarının alt kısmında video başlığı vb. alanlar bulunduğundan bu alanda önemli bir şey göstermemeye çalışın. Kullanıcı bu alanı fazla önemsemeyecek ve merkez (orta) alana daha fazla odaklanacaktır.

Instagram IGTV Video Boyutları

IGTV videolarında yatak ve dikey format video kullanabiliriz.

Bu boyutlar; instagram reels ve story boyutlarıyla aynıdır.

Dikey IGTV Boyutu(Önerilen): 1080x1920px

Yatay IGTV Boyutu 1920x1080px

Not: IGTV videonuzu akışta paylaşabileceğiniz için kapak fotoğrafı boyutlarının iyi ayarlanması gerekir. Instagram IGTV kapak fotoğrafı için 420x654px boyutlarını önermektedir.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Burhan Demir
Daha Fazla Yükle Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir!

Instagram Gönderisi Hazırlarken Kullanabileceğiniz Renkler ve Anlamları

Instagram profilinizin daha profesyonel görünmesi, hedef kitlenizin gözünde bir marka algı…