Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram Instagram Hayalet Takipçi Nedir? Hayalet Takipçilerin Etkileri

Instagram Hayalet Takipçi Nedir? Hayalet Takipçilerin Etkileri

0
0
1,065

Konu sosyal medya hesapları olduğu zaman herkes en önemli noktanın takipçi sayısı olduğunu söyler. Aslında bu durum sanıldığı kadar önemli değildir. Çünkü  hayalet takipçi kavramından bir çok kullanıcının ya haberi yok ya da etkilerinin farkında değiller.

Genel olarak instagram kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu takipçi sayısını artırmak için her yola başvururlar. Takipçi sayısı yüksek olan hesaplar prestij kazandıklarını ve satışlarının artacağını hedeflemektedirler. Bunu hedefleyen bir çok hesap sahibi Takipçi satın almak, karşılıklı takipçi etkinlikleri ve çekilişlerle takipçi kazanmak gibi yollara başvurmaktadır. 

Bu yazımızda hayalet takipçi nedir? Hayalet takipçiler nasıl tespit edilir ve hayalet takipçi nasıl silinir vb. sorulara cevap arayacağız.

2021 yılında Instagram’da Takipçi Kazanmak, Takipçi Hilesi, Takipçi Satın Al ve Takipçi Etkinlikleri

  • Kişisel bir hesap kullanıyorsanız ve instagram hesabınızdaki erişim, etkileşim, beğeni, yorum ve kaydetme oranları pek umurunuzda değilse,
  • Instagram üzerinden satış ve pazarlama hizmetleri yapmıyorsanız, ürün ve hizmetlerinizde insanların ilgilenip ilgilenmediği önemli değilse,
  • Instagram üzerinde işletme hesabınıza sahipsiniz ve bu hesabı sadece süs olsun, sadece ben, eşim dostum ve bir kaç kişi hesabı ürün ve hizmetlerimi görsün diye açtıysanız;

Başlıktaki yöntemleri kullanarak takipçi sayınızı hızlıca artırabilirsiniz.

Instagram üzerinde daha fazla insana erişmek, onlara fayda sağlamak, kişisel markanızı oluşturmak, hizmetlerinizle ilgilenebilecek insanlara ulaşmak ve instagram üzerinden satış yapmak isteyen hesap sahipleri okumaya devam etsin. 

Instagram 2021 Takipçi

Instagram Hayalet Takipçi Nedir?

Google üzerinde birçok kullanıcı; hayalet takipçi ne demek? Ghost nedir? Hayalet izleyici nedir? gibi sorularla aramalar yapmaktadır. Şimdi hep beraber hayalet takipçinin ne olduğunu öğrenelim.

Hayalet takipçi sizi takip eden, takipçi sayınızı yüksek gösteren fakat hesabınıza hiçbir katkısı olmayan sahte hesaplardır. Hayalet takipçiler hiçbir içerikle etkileşime girmezler. Gönderinizi beğenmez, yorum yapmaz, gönderinizi kaydetmez ve size mesaj göndermezler. Hatta gönderilerinizi görmezler. Yani hayalet takipçiler gerçek bir kullanıcıya sahip hesaplar değildirler.

Peki Hayalet Takipçiler Neden var?

Yukarı tarafta  bahsettiğim gibi bir çok kullanıcı instagram takipçi sayısının yüksek olması durumunda güvenli bir hesap olarak görülebileceğini ve daha fazla satış yapabileceğini düşünüyor.

Instagram üzerinden satış ve pazarlama hizmetleriyle para kazanmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeler, takipçi satan, beğeni, yorum ve karşılıklı takipçi etkinliği yapan hesapların merceklerindeler. Kolay ve hızlı bir şekilde büyümeyi hedefleyen işletmelere sunulan takipçi ve beğeni hizmetleri, hesap sahiplerini cezbetmektedir.  Bu durumda önermiyor olsak bile hayalet takipçi pazarı oluşuyor ve bitecek gibi de görünmüyor. 🙂

Instagram Takipçi Hilesi

Hayalet Takipçiye Sahip Olmak Hesabınıza Zarar Verir mi?

Sahte Takipçi Instagram Gönderi Etkileşimini Düşürür (Bot Takipçi – Hayalet Takipçi)

Instagram hesabına takipçi satın alan hesapların karşılaştığı en büyük problem etkileşim oranlarının düşmesidir. Hayalet takipçi oranı yüksek olan hesaplarda etkileşim oranı ciddi derecede düşer. Örneğin; Toplam takipçisi 15 bin olan bir hesabın yarı takipçi hayalet takipçi olması durumunda gönderi beğenileri 15 ile 35 arasında değişir. 15 bin takipçiye sahip olup bu kadar düşük beğenme sayısı etkileşim oranlarının çok kötü olduğunu gösterir. 

Paylaşımlarınızı Daha Az Kişi Görür

Instagram algoritması, kullanıcıların beğendikleri, kaydettikleri ve yorum yaptıkları gönderilere göre alakalı içerikler göstermeye çalışır. Bu nedenle ilgi gören içerikler daha fazla alakalı kişiye gösterilmeye başlanır. Hesabınızı takip edenler  tarafından ilgi gören içerikler, algoritma tarafından daha fazla takipçiye gösterilir ve sonrasında keşfette görünme ve etiketlerden yüksek verim alma gibi tüm hesap sahiplerinin hoşuna gidecek sonuçlara ulaşabilir.

Fakat instagram hesabında hayalet takipçi oranının yüksek olmasından dolayı paylaşılan içerikler, olması gerektiğinden daha az kişinin görmesine neden olur. Çünkü hayalet takipçiler paylaşılan içerikle etkileşime geçmezler. Instagram algoritması ise bu durumu içeriğin ilgi görmemesi ve beğenilmemesi olarak yorumlayarak, paylaşımı hesabı takip edenler arasında bile daha az kişiye gösterir.

Instagram Bot Takipçi

Hayalet Takipçiler Nasıl Tespit Edilir?

Hayalet takipçileri tespit etmek basittir. Sizi takip eden hesaplar arasında aşağıdaki kriterlere uyan hesaplar hayalet takipçi olabilirler:

  • Profil resmi yok,
  • Paylaşım yapmamış, (bazı hesaplarda bir kaç gönderi olabiliyor.)
  • Takipçisi yok ya da çok az,
  • Takip ettiği hesap sayısı çok yüksek,
  • Kullanıcı adı anlamsız. (Bazen anlamlı kullanıcı isimler de kullanılabiliyor)
  • Instagram Bio anlamsız ya da boş
  • Öne çıkarılanlar boş

Yukarıdaki kriterlere uyan hesapların %99’unun hayalet takipçi olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim.

Hayalet, Bot, Sahte Takipçi Nasıl Kaldırılır?

Hayalet, bot, sahte takipçi aslında hepsi aynı kapıya çıkan terimler. Birbirinden farkları yok ve hesabınıza verdiği zararı artık çok iyi biliyorsunuz. 

Instagram Hayalet Takipçi Silme

Takipçi sayınız yüksek ve hayalet takipçi sayınız da bir hayli fazla ise onlardan kurtulmak biraz zaman alabilir.

Instagram sahte takipçi silmek, instagram bot hesapları bul ve sil, instagram hayalet takipçi silme ve bir çok isimde farklı uygulamalar mevcut. Bu uygulamalar takipçilerinizi tarar ve aralarında hayalet takipçileri kaldırır.

Hayalet takipçileri silmek için bir uygulamadan yardım almanızı şahsen önermiyorum. Instagram algoritması bu tür uygulamaların kullanımını yasaklamıştı. Kullanmanız durumunda hesabınızın kalıcı olarak kapatılması, spama düşmesi ya da etkileşim ve erişim kısıtlaması almasına neden olabilir.

Takipçi Silmek

Hayalet Takipçileri Manuel Silin

Evet yanlış duymadınız, eğer yeni bir hesap açarak sıfırdan başlamak çok zor geliyorsa bu takipçileri manuel yani elle silmeniz gerekiyor. 

Sizi takip edenler listesine girin ve şüphelendiğiniz hesapları kaldırın.  Manuel olarak takipçileri kaldırmanın en güzel yolu ise listenizde gezinirken gerçek hesapların son gönderilerini beğenerek kendinizi hatırlatmanız olacaktır. Bu sayede hem sizi takip eden gerçek hesaplara dokunmuş olur hem de sahte takipçilerden kurtulabilirsiniz.

Hayalet takipçilerinizi silerken aceleci davranmayın. Benim önerim saatlik 15 ile 25 hesabı takipten kaldırmanızdır. Garanti olsun derseniz saatlik 15 hesap diyebilirim. 

Son olarak instagram hesabınızda takipçi kısmını ara ara temizlemenizi ve hayaletlerden korunmanızı öneririm. 🙂 

 

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Burhan Demir
Daha Fazla Yükle Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir!

Instagram Gönderisi Hazırlarken Kullanabileceğiniz Renkler ve Anlamları

Instagram profilinizin daha profesyonel görünmesi, hedef kitlenizin gözünde bir marka algı…